Witamy

na stronach
Katolickiej Wspólnoty
Odnowy w Duchu Świętym
"Płomień Pański"

Zapraszamy

Połóż mię jak pieczęć na twoim sercu, 
jak pieczęć na twoim ramieniu
bo jak śmierć potężna jest miłość,
a zazdrość jej nieprzejednana jak Szeol,
żar jej to żar ognia,
płomień Pański.
[PnP 8,6]

Spotykamy się w domu katechetycznym 
  parafii Świętej Rodziny we Wrocławiu 
w poniedziałki o godz. 19:00.

Najbliższe spotkanie: 8.01.2018.

Portal Płomień Pański
2017-12-16: Już więcej nie odwrócimy się od Ciebie
Słowo na dziś

Usłysz, Pasterzu Izraela,
Ty, który zasiadasz nad cherubinami.
Zbudź swą potęgę
i przyjdź nam z pomocą.

Powróć, Boże Zastępów,
wejrzyj z nieba, spójrz i nawiedź tę winorośl.
I chroń to, co zasadziła Twoja prawica,
latorośl, którą umocniłeś dla siebie.

Wyciągnij rękę nad mężem Twojej prawicy,
nad synem człowieczym,
którego umocniłeś w swej służbie.
Już więcej nie odwrócimy się od Ciebie,
daj nam nowe życie, a będziemy Cię chwalili.

 
Płomień Miłości
Artykuły

plomien
Czując więc, że ten żywy płomień miłości udziela jej tak żywo wszystkich dóbr, gdyż ta boska miłość wszystko przynosi z sobą, dusza woła: O żywy płomieniu miłości, jak czule rani siła żaru twego! Innymi słowy: O płonąca miłości, jak rozkosznie swymi miłosnymi poruszeniami napełniasz mnie chwałą, jaką tylko przyjąć jestem zdolna! Dajesz mi bowiem boskie poznanie, odpowiednio do całej zdolności i pojemności mego rozumu, wlewasz mi miłość, stosownie do największej wytrzymałości mej woli, rozkoszujesz mię w samej mej substancji strumieniami twych rozkoszy (Ps 35, 9), wskutek boskiego zetknięcia i substancjalnego zjednoczenia, odpowiednio do największej czystości mej substancji, zdolności i zasięgu mej pamięci!


To i jeszcze wiele więcej, niż można wyrazić, otrzymuje dusza w tym czasie, gdy się rozpala w niej płomień miłości. Gdy bowiem dusza jest całkowicie oczyszczona w swej substancji i swych władzach: pamięci, rozumie i woli, wtedy substancja Boża, jak mówi Mędrzec, „dosięga wszędzie dla swej czystości” (Mdr 7, 24), pogrąża ją w sobie swym boskim płomieniem niezmiernie głęboko, przenikliwie i całkowicie i w tym pogrążeniu duszy w Mądrości Duch Święty wykonuje swym płomieniem chwalebne poruszenia, których słodycz odczuwając, dusza mówi: Bo nie masz w sobie już bólu żadnego!

...czyli nie sprawiasz już bólu, ucisku i zmęczenia, jak przedtem czyniłeś. Należy bowiem wiedzieć, że płomień Boży, gdy dusza była w stanie oczyszczenia duchowego, tj. gdy dopiero wchodziła w stan kontemplacji, nie był tak przyjemny i słodki, jak w tym stanie zjednoczenia. Zatrzymamy się chwilkę, by to jaśniej wytłumaczyć.

Zanim ten boski ogień miłości wejdzie i złączy się z samą substancją duszy przez jej całkowite i doskonałe oczyszczenie i udoskonalenie, płomień, czyli Duch Święty rani wciąż duszę wyniszczając i pochłaniając niedoskonałości jej złych nawyków. Przez to swe działanie przygotowuje ją Duch Święty do boskiego zjednoczenia i przemiany w Boga przez miłość.

św. Jan od Krzyża

 
O tajemniczy Płomieniu
Kącik muzyczny

O tajemniczy Płomieniu,
Źródło miłości i prawdy,
Pocieszycielu strapionych,
Przyjdź do nas, Duchu Najświętszy!

Ożywcza roso w znużeniu,
Ogniu wśród chłodu zwątpienia
I jasne światło nadziei,
Przyjdź do nas, Duchu Najświętszy!

Niech Twoja łaska przeniknie
Umysł i serce człowiecze,
Gdy z całą mocą wołamy:
Przyjdź do nas, Duchu Najświętszy!

Niech będzie chwała na wieki
Ojcu, Synowi i Tobie,
A Ty odpowiedz wezwaniu:
Przyjdź do nas, Duchu Najświętszy!

 
Jasna Góra 09.12.2017.
Kronika wydarzeń

Dzięki Ci, Panie.

Byliśmy na Jasnej Górze.

Rano autokar, pełen roześmianych osób - głównie płci żeńskiej (nic nikomu nie wymawiając). Nieco spontanicznego śpiewu, pogaduszki, zdjęcia. Radość. Próba nastawienia serca na czujność, by niczego nie uronić z przygotowanych na ten dzień łask. Wspólna modlitwa.

mb cz 2Na miejscu - program niezwykle obfity, przebogaty, intensywny. (Wyrazy uznania dla tych, co go szykowali). Najpierw wstępne spotkanie z ojcem paulinem, potem przywitanie z Matką Bożą i przejście wokół Cudownego Obrazu. Potem wycieczka z przewodnikiem, czyli siostrą zakonną, która opowiedziała nam historię sanktuarium i pokazała nam wielką ilość jasnogórskich skarbów wystawionych w salach muzealnych. Średniowieczne księgi liturgiczne, rożnorodne dary dla Maryi od kolejnych papieży i władców tego świata, instrumenty na których grano Królowej już wiele wieków temu. Cudnie rzeźbione krucyfiksy, złote róże od papieży, księgi, kielichy mszalne, ornaty, przejmujące pamiątki więźniów obozów koncentracyjnych - różaniec z chleba... mój Boże - i różne różniste misterne cuda i cudeńka, od których wzrok odrywać się nie chciał.

Wiedzieliście, że Matka Boża Jasnogórska ma 6 sukni? (Bo ja nie). Ano ma ich ani więcej, ani mniej, tylko właśnie sześć. Co roku w listopadzie, gdy nadchodzi Nowy Rok Liturgiczny, paulini zmieniają sukienkę Matce Bożej i nikt nie wie - poza Nią samą i Trójcą Świętą - którą wybiorą. Sukienki przecudne. Akurat wszystkie (!) wystawione w gablotach, w zaciszu przegrzanych jak wrocławskie tramwaje sal muzealnych. Gratka. Prócz tego - korony Matki Bożej, misterna jubilerska robota, z różnych okresów historycznych. Zwykle schowane w skarbcu, ale akurat teraz (sic!) wystawione na widok publiczny. Jak ja lubię takie zbiegi okoliczności.

mb cz 4Albo taka wieeeeeeelka wieczna lampka, olbrzymia. Wisi wysoko nad ołtarzem w bazylice na trzech łańcuchach. Rzucasz okiem - jakiś taki kształt barokowy, ujdzie. Tymczasem okazuje się, że ta lampa została ufundowana przez Marysieńkę Sobieską w ramach dziękczynienia za zwycięstwo Jana III pod Wiedniem. Na górze korona - symbol władzy królewskiej Maryi. Na dole trzy dziwne kształty... To turbany, odwrócone do góry nogami. Znak zwycięstwa Królowej Polski nad islamem. Siedzisz, patrzysz i przejmuje cię dreszcz. Marysieńka to zamówiła, miała w rękach, przywiozła dla Matki Bożej...

Wcześniej, przed wyjazdem przeciw Turkom, król spędził dobę przed Obrazem. I wygrał.

Był jedynym władcą europejskim - JEDYNYM - który odpowiedział na listowny apel ówczesnego papieża w sprawie obrony chrześcijaństwa przed Turkami.

Dzięki Ci, Panie. 

***

mb cz 1W czasie wolnym rozpraszamy się. Jedni idą kupować pamiątki, inni przed Cudowny Obraz - każdy w swoją stronę. Część grupy szuka kaplicy Adoracji. Jest! W zupełnie innym miejscu, niż poprzednio - ale jest. Po adoracji wdrapuję się po krętych metalowych schodach na wieżę widokową. Samego szczytu nie da się osiągnąć, bo remontowany, ale i tak z nieco niższej kondygnacji widok jest oszałamiający. Częstochowa w świetle zachodzącego słońca. Cisza, przestrzeń, światło. Gdyby tak koszmarnie nie wiało, odmówiłabym tu w zachwycie Nieszpory! Robię kilka zdjęć. Ku memu zaskoczeniu wychodzą przepiękne, choć zwykle aparat fotograficzny w moim tablecie nie daje zbyt wiele. Taki mały cud.

Dzięki Ci, Panie.

mb cz 3Wreszcie wspólny różaniec przed Cudownym Obrazem, obiad (genialny) i Msza Święta, a zaraz po niej konferencja. Młody paulin z uśmiechem opowiada o pewnej inicjatywie w Kościele, związanej z modlitwą wstawienniczą. Słucham jednym uchem, zmęczenie zaczyna się dawać we znaki - ale stopniowo orientuję się, że on mówi przepiękne, głębokie rzeczy o modlitwie. Wytężam słuch i uwagę. Rewelacyjna konferencja.

Zaraz po niej pobiegliśmy na Akatyst ku czci Matki Bożej. Jakoś tak się dziwnie złożyło, że trzy dni wcześniej, we wspomnienie świętego Mikołaja, słyszałam pierwszy raz w życiu na żywo akatyst (ku czci tegoż) u wrocławskich paulinów. Zachwyt totalny - i pragnienie, by tak zaśpiewać. Mijają trzy dni i... dostaję akatyst do zaśpiewania. W kaplicy jasnogórskiej. Ho, ho, ho! hojność świętych.

No dobrze, akatyst się zaczyna, a ja nie mam tekstu... Był sprzedawany w przedsionku, nie zauważyłam... Nie cofnę się już po niego, bo wokół ścisk totalny, szpilki nie wetkniesz... Ktoś stojący przede mną podnosi wysoko swoją książeczkę z tekstem tak, bym mogła widzieć. Wdzięczność. Wdzięczność. Kolejne części Akatystu przeplatane są dziesiątkami różańca w różnych językach europejskich. Zmęczenie. W pewnym momencie ktoś zwalnia miejsce siedzące... tuż obok mnie; zajmuję je z ulgą i wdzięcznością. Dopiero po chwili orientuję się, że teraz nie mogę śpiewać, bo nie widzę tekstu z książeczki uprzejmej osoby, co stała przede mną! Z żalem odwracam się zatem ku Obrazowi i w tym momencie mój wzrok pada na.... slajd. Usiadłam dokładnie w takim miejscu, z którego widać było wyświetlany na ścianie tekst akatystu. Kilka centymetrów w lewo lub w prawo - nie byłoby go widać.

Dzięki Ci, Najtroskliwszy.

Po akatyście Apel Jasnogórski, jeszcze kilkanaście minut modlitwy - i wracamy do autokaru. Wyruszamy w drogę powrotną.

Dzięki Ci, Panie.

To było naprawdę coś.

Marysia

 
Grudzień 2017 - Dzięki za dziś
Dzięki za dziś

DZD-12-2017Synowie ludzcy, błogosławcie Pana,
chwalcie i wywyższajcie Go na wieki!
    Izraelu, błogosław Pana,
    chwal i wywyższaj Go na wieki!
Kapłani Pańscy, błogosławcie Pana,
chwalcie i wywyższajcie Go na wieki!
    Słudzy Pańscy, błogosławcie Pana,
    chwalcie i wywyższajcie Go na wieki!
Duchy i dusze sprawiedliwych, błogosławcie Pana,
chwalcie i wywyższajcie Go na wieki!
    Święci i pokornego serca, błogosławcie Pana,
    chwalcie i wywyższajcie Go na wieki!
Wychwalajcie Pana, bo łaskawy,
bo na wieki Jego łaskawość.
    Wszyscy bogobojni,
    błogosławcie Pana, Boga bogów,
    chwalcie i wysławiajcie,
    bo na wieki Jego łaskawość.

Młodzieńcy chwalili i błogosławili Pana będąc w poważnej opresji - zostali wrzuceni do rozpalonego pieca.
Przed nami Adwent - czas ciszy i skupienia. Oczekując na narodziny Dzieciątka odpowiedzmy na wezwanie młodzieńców i chwalmy Boga nie tylko wtedy, gdy jest nam dobrze...

Jeśli zechcesz uwielbić Boga i podziękować Mu, zostaw komentarz pod tym artykułem (po zalogowaniu) lub przyślij maila na adres:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  

15.12.2017.

Dziękuję za aplikację na telefony komórkowe polskiej wersji „Magnificat”, gdzie są codzienne modlitwy: poranna, wieczorna, przed snem, przed i po jedzeniu. Oczywiście także teksty Mszy Świętej, zmienne i stałe części. Każdego dnia proponowana jest też medytacja... ułatwia uwielbienie i bycie bliżej Pana... Dziękuję!

mw

I znów NFM Filharmonia Wrocławska - tym razem pod nowym dyrektorem artystycznym Giancarlo Guerrero. Dziękuję za tę naszą orkiestrę, za to, co dziś przeżyliśmy dzięki muzyce będącej Twoim darem... Bądź uwielbiony Boże w tej muzyce.

Zbyszek

14.12.2017.

Dziękuję za projekcję filmu "Boże Narodzenie" w DKF-ie "Płomienia", za dobro ujawniające się w każdym w Wigilię i cud pojednania, za przemianę duchową pokazaną na przykładzie Wigilii w 1914 r.

mw

13.12.2017.

Dziękuję za wszystkie Łucje i Otylie, które świętują dziś wraz zw swymi świętymi patronkami nadanie imienia podczas chrztu św. Szczególnie dziękuję za ciocię Tolę, a także za pierwszą wychowawczynię w podstawówce, za kierowniczkę w pierwszej pracy i za moją śp. teściową, ukochaną babcię dzieci, wspominaną stale od 30 lat. Dziękuję za śp. ks. Stanisława w siódmą rocznicę śmierci, za Jego dzieła życia, za codzienne notatki kronikarskie i determinację w staraniach o nowy kościół. Dziękuję za spotkanie z rodzeństwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, siostrą i braćmi, którzy przywieźli relikwie dla wrocławskiej katedry, dziś o 18.30 uroczyście przekazane. Dziękuję!

mw

12.12.2017.

Dziękuję za to, że przemawiasz do nas, Panie w Słowach zapisanych przed wiekami, a dziś dającymi nam pociechę... Dziękuję za słowa życzeń składanych przy łamaniu się opłatkiem...wigilijny zwyczaj przybliża do Świąt, skraca oczekiwanie, daje radość. Dziękuję Ci, Panie!

mw

Dziękuję za sobotnią pielgrzymkę, za Waldka pasterza i relację teraz Marysi. I za to, że dałam radę ja i siostry moje. 

ws

Więcej…
 
2018-01-13: Konferencja Marcina Gajdy
Wydarzenia

Dynamika chrześcijańskiego rozwoju duchowego 13.01.18

UWAGA: Aula Papieskiego Wydziału Teologicznego mieści się przy pl. Katedralnym 1.

Informacja na temat otwartego seminarium znajduje się w odrębnym ogłoszeniu.

 
2018-01-08 do 02-26: Seminarium "Rozwój. Jak współpracować z łaską?"
Wydarzenia

W styczniu i lutym w naszej Wspólnocie trwać będzie Seminarium
Rozwój. Jak współpracować z łaską?

Seminarium poprowadzi siostra Maria Czepiel (Elżbietanka).

Seminarium to 6 katechez/konferencji, które będą inspiracją/ukierunkowaniem do pracy indywidualnej opartej o odpowiednie fragmenty książki i Pisma Świętego. Raz w tygodniu będą odbywały się także grupy dzielenia.

Ustalony Kalendarz spotkań  (poniedziałki):

 • 08 stycznia,
 • 29 stycznia,
 • 05 lutego,
 • 12 lutego,
 • 19 lutego,
 • 26 lutego.

Zapisy poprzez naszą stronę - w niniejszym ogłoszeniu wkrótce pojawi się link do formularza.

 
Materiały z Dnia Jedności
Kronika wydarzeń

W naszej Galerii pojawiły się zdjęcia z Dnia Jedności, który miał miejsce 25 listopada 2017 roku.

Zdjęcia są TUTAJ (dostępne po zalogowaniu się).

Materiały udostępnione przez Koordynację są dostępne bez logowania:

Homilia: TUTAJ
Konferencja: TUTAJ
Zdjęcia: TUTAJ
 
Zdjęcia z 20 maja z Częstochowy (lepiej później niż wcale :) )
Kronika wydarzeń

W naszej Galerii pojawiły się zdjęcia z Czuwania w Częstochowie, które miało miejsce 20 maja 2017 roku.

Zdjęcia są TUTAJ (dostępne po zalogowaniu się).

 
Prośba Jana
Artykuły

Fali serca, gdy cicho wzbiera za spojrzeniem,
nie obniżaj - o Matko - ani odmieniaj miłości,
ale w dłoniach przejrzystych tę samą falę przenieś
na mnie.

On Ciebie o to prosił.

Ja jestem rybak Jan. Tak mało jest we mnie
do kochania.
Jeszcze czuję: u brzegu jeziora - pod stopami drobniutki żwir -
i nagle - On.

We mnie już tajemnicy Jego nie obejmiesz,
choć w myślach Twych snuł się będę łagodnie jak mirt.

A jednak skoro On chciał, abym mówił do Ciebie "Matko" -
proszę, niechaj w tym słowie nic się dla Ciebie nie zmniejsza.
To prawda, że niełatwo zmierzyć głębokość słów,
których znaczenie całe On w nas oboje natchnął,
by w nich się utaiła cała miłość dawniejsza.

 

Karol Wojtyła, 1950

 
Rachunek sumienia niewolnika miłości Jezusa w Maryi
Formacja

sw_Ludwik

Rachunek sumienia niewolnika miłości Jezusa w Maryi jest dostępny do pobrania tutaj.

Polecamy ten rachunek sumienia dla praktyki „Świętego Niewolnictwa Jezusa w Maryi”, nauczanej przez świętego Ludwika Marii z Montfortu.

Powinien on być realizowany w sposób kompletny raz na rok w czasie rocznego odnowienia.

Warto z niego skorzystać również w czasie pierwszego przygotowania się do osobistego zawierzenia się Jezusowi przez Maryję.

Może być również praktykowany częściowo, w wybranym zakresie, w ramach codziennego rachunku sumienia.

 
Wprowadzenie do hebrajskiej retoryki biblijnej
Formacja

retoryka


Tym, którzy są zainteresowani prezentowaną przez o. Jarosława metodą egzegezy biblijnej - analizą retoryczną, proponujemy lekturę "Wprowadzenie do hebrajskiej retoryki biblijnej". Pełny tekst tej książki jest dostępny TUTAJ.

Jest to legalne - za wiedzą zarówno autora jak i wydawcy polskiego książka ta w całości dostępna jest od kilku tygodni na stronie http://www.retoricabiblicaesemitica.org

 
Adoracja - Kościoły Świętej Rodziny i św. Faustyny
Inne

W Parafii Świętej Rodziny Adoracja Najświętszego Sakramentu ma miejsce:

 • w poniedziałki pomiędzy mszami o godzinie 7:00 a 9:00 - w ciszy
 • w czwartki od 15:00 do mszy o godzinie 18:00; na ciszę można liczyć zazwyczaj od 16:00 do 17:45

W parafii św. Faustyny Adoracja Najświętszego Sakramentu ma miejsce:

 • w poniedziałki od 17:00 do 18:00; od 17:00 modlitwy do Przenajdroższej Krwi Chrystusa
 • we wtorki d 17:00 do 18:00; od 17:00 Różaniec do Siedmiu Boleści Matki Bożej
 • w piątki od 15:00 do 18:00
 
RocketTheme Joomla Templates