Serce czyste PDF Drukuj Email
Marysia pisze...
wtorek, 22 marca 2011 18:15

Stwórz Boże we mnie serce czyste * i odnów we mnie moc ducha.

Jakie to ciekawe, że psalmista najpierw modli się o czyste serce, a dopiero potem o moc ducha. Czyżby moc ducha wynikała z czystości serca? Czy raczej zwykle nie uważam odwrotnie – że czystość serca wynika z mocy ducha? Co jest ważniejsze w oczach Boga?

Serce czyste stwórz. A moc ducha – odnów.
I znowu ciekawostka. Stwarza się zwykle coś, czego jeszcze nie ma, natomiast odnawia się coś, co już istnieje, ale wymaga renowacji.
Więc.... serca czystego psalmista nie ma.
Ten psalmista jest bez serca.
Ale ma moc ducha, która z jakiegoś powodu (może z powodu braku serca?) chwilowo nie działa albo działa źle: dominancko nad ludźmi i arogancko przed Bogiem.
I modli się o przemianę, o właściwą kolejność.
Serce czyste przed mocą ducha.

Bo o ile jesteśmy w stanie zadbać o swój rozwój psychologiczny, zgłębiać tajniki ludzkiej osobowości, przepracowywać siebie na sprawdzonych terapiach i próbować podejmować wszystko  w swoim życiu od nowa – o tyle czystego serca nie jesteśmy w stanie ani posiąść, ani utrzymać, ani wykształtować. Nawet się z nim nie rodzimy. Rodzimy się już obciążeni winą. Dlatego musimy stale wypraszać u Boga, by stwarzał w nas na nowo Swoją czystość... bo inaczej nasza moc ducha pójdzie służyć diabłu.

http://www.digart.pl/praca/858186


Więc kratki konfesjonału przypomnij sobie z bliska. Serce skruszone do ostatniego.... okruszka - niech się odda pokornie. Zobacz, jak podczas mszy Bóg oddaje ci siebie właśnie tak: pokornie, z miłości i do ostatniego okruszka. Zobacz, jak Jezus troskliwie i starannie dba o okruszki po nakarmieniu tłumów; zbierają je Jego uczniowie. Więc może już czas, by samemu rozsypać się z miłości i żalu, a potem starannie dać się pozbierać... kapłanowi.

Żeby Bóg mógł w nas stworzyć czyste serce, potrzebna Mu jest nasza skrucha. Prawdziwa. Wstyd zginający kark i łzy dławiące w gardle. Rozważałeś już stacje Drogi Krzyżowej? Każdy z oprawców ma twoją twarz. Jeśli tego nie dostrzegasz, to znaczy że coś ci przeszkadza w prawidłowym widzeniu. Może coś ci wpadło do oka.... może to okruszek przyzwyczajenia do nieczystości sumienia.

Stwórz Boże, we mnie serce czyste.
A potem odnawiaj we mnie moc ducha.

Tylko błagam: zawsze w tej kolejności.

Meroutka

Zmieniony: piątek, 25 marca 2011 09:01
 
RocketTheme Joomla Templates