Modlitwa prostoty

Umieszczane są tu materiały związane z modlitwą kontemplacyjną (prostoty).Modlitwa w ciszy #7: Dobry sposób, by oderwać się od codzienności PDF Drukuj Email
Modlitwa prostoty
środa, 20 kwietnia 2016 06:01

Gdy nie masz już siły na swoje problemy, chcesz uciec jak najdalej. Najlepiej na piękną plażę, uroczy park czy w cudowne góry. Nie zawsze jednak możesz to zrobić. Przekonaj się więc, jak siedząc w fotelu przenieść się w krainę ciszy i spokoju.

Człowiek sam dla siebie jest źródłem spokoju (Ralph Waldo Emerson)

W Ewangelii według św. Jana czytamy: "Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka" (J 14,27). Te podnoszące na duchu słowa przypisuje się Jezusowi. Jest w nich zawarta sugestia, że świat może dać pewien rodzaj spokoju. I tak jest rzeczywiście. Są przecież urocze wsie oddalone od wielkomiejskiego zgiełku, spokojne, piękne parki umieszczone w środku miejskiej bieganiny, urokliwe plaże, po których można się spokojnie przechadzać, lub odległe górskie szczyty, gdzie niepodzielnie panują spokój i cisza. Jednak nawet w podróży w najodleglejsze zakątki zawsze towarzyszy nam nasza świadomość. Nie odstępuje nas też po powrocie do domu. Nikt nie może uciec od swojej natury. Jeżeli mamy problem, wszędzie zabieramy go ze sobą. Świadomość przeniknięta pogodą ducha posiada wielką moc - moc wewnętrznego spokoju.

Zmieniony: środa, 20 kwietnia 2016 06:04
Więcej…
 
Modlitwa w ciszy #8: 3 kroki do tego, by przestać się bać PDF Drukuj Email
Modlitwa prostoty
czwartek, 21 kwietnia 2016 19:06

Zmagania z dokuczliwymi myślami i uczuciami są wynikiem chaosu w naszym myśleniu. Ta plątanina i komentarze zamieniają nawet najprostsze spotkanie z myślami w doświadczenie związane z chwytaniem ich lub ucieczką przed nimi.

 Kiedy ten mentalny charmider uda się uciszyć, zmagania ustają, a natura lęku okazuje się inna, niż dotąd nam się zdawało. Jak ujął to Mistrz Eckhart, "to co wcześniej było przeszkodą, staje się teraz wielką pomocą". Lęk jako udręka przemienia się w nośnik Obecności.

Zmieniony: czwartek, 21 kwietnia 2016 19:08
Więcej…
 
Modlitwa w ciszy #6: Pokusa może przynieść... wiele korzyści PDF Drukuj Email
Modlitwa prostoty
wtorek, 19 kwietnia 2016 15:12

Żeby się o tym przekonać, musimy najpierw rozpoznać osądzające myśli, jak to robimy w przypadku każdego rozproszenia, i włączyć je w naszą praktykę kontemplacyjną.

Pierwszy krok polega zatem nie na tym, by w jakiś magiczny sposób unikać osądzających myśli, ale żeby sobie uświadomić, że tak czynimy. Chwytajmy zatem swoje myśli.

Jeśli macie trochę doświadczenia w rozwiązywaniu tajemnic rozproszeń, potraficie już stawić czoło myślom w ciszy i bez komentarza. Szybko zatem uporacie się też z pokusami.

Zmieniony: środa, 20 kwietnia 2016 06:05
Więcej…
 
Modlitwa w ciszy #5: Cierpisz na stany depresyjne? Poznaj tę modlitwę PDF Drukuj Email
Modlitwa prostoty
wtorek, 19 kwietnia 2016 15:08

Zdarzają się dni, że nie masz ochoty wychodzić z łóżka, nie chcesz nikogo widzieć i zupełnie nic nie sprawia Ci radości? Toczenie wewnętrznej walki z własnymi lękami to spore wyzwanie dla każdego.

Bolało go nawet poranne wstawanie. Fizycznie Josh wyglądał na zdrowego, ale emocjonalnie cały był posiniaczony. Bezsenne godziny spędzane nocą w łóżku były udręką; nocny strach nie pozwalał mu się zanurzyć w sen i zapomnieć o problemach. By wyjaśnić kolegom, dlaczego ma sińce pod oczami, lubił cytować Hucka Finna: "kiepsko spałem. Jakoś nie mogłem, bo za dużo myśli chodziło mi po głowie".

Zmieniony: środa, 20 kwietnia 2016 06:04
Więcej…
 
Modlitwa w ciszy #4: 3 znaki, że twoja modlitwa zbliża cię do Boga PDF Drukuj Email
Modlitwa prostoty
sobota, 16 kwietnia 2016 09:46

Nie zawsze potrafimy modlić się w taki sposób, który nam się podoba i który nas pociąga. Św. Jan od Krzyża podpowiada jak modlić się, żeby zbudować silną relację z Bogiem.

Kiedy nasze życie modlitewne zaczyna ograniczać się do prostoty kontemplacji, jedną z pierwszych rzeczy, jaka się pojawia, jest stwierdzenie, że nie potrafimy się modlić w sposób, który nas pociąga i do którego jesteśmy przyzwyczajeni.

Święty Jan od Krzyża identyfikuje trzy znaki, które wskazują, że życie modlitewne jakiejś osoby zaczyna się upraszczać i przybierać formę kontemplacji.

Zmieniony: sobota, 16 kwietnia 2016 09:47
Więcej…
 
Więcej artykułów…
RocketTheme Joomla Templates