Odpust? Ależ to bardzo proste :) PDF Drukuj Email
Artykuły
czwartek, 08 listopada 2012 21:21

Czy uzyskanie Odpustu jest bardzo trudne? Wiadomo, że w Roku Jubileuszowym były takie specjalne okazje odpustowe, teraz w Roku Wiary też takowe są. Więc to chyba jest trudne, bo jest do tego potrzebna specjalna okazja...

Otóż nie. Okazuje się, że Odpust zupełny można uzyskać ... każdego dnia przez okrągły rok. Oto kilka "dzieł", które z formalnego punktu widzenia upoważniają do uzyskania Odpustu (uwaga: przeczytaj artykuł do końca, bo wykonanie "dzieła" nie jest warunkiem wystarczającym...):

  • Adoracja Najświętszego Sakramentu, trwająca przynajmniej przez pół godziny,
  • Czytanie Pisma Świętego z szacunkiem należnym Słowu Bożemu, przynajmniej przez pół godziny,
  • Odmówienie różańca w kościele, w rodzinie, we wspólnocie zakonnej (należy odmówić przynajmniej jedną część, jednakże pięć dziesiątek w sposób ciągły, z modlitwą ustną należy połączyć pobożne rozważanie tajemnic, w publicznym odmawianiu tajemnice winne być zapowiadane zgodnie z zatwierdzoną miejscową praktyką, w odmawianiu prywatnym wystarczy, że wierny łączy z modlitwą ustną rozważanie tajemnic).

A więc trudne czy nie trudne?

Popatrzmy na wszystkie warunki, które należy spełnić:

Do uzyskania odpustu zupełnego wymaga się wykonania dzieła obdarzonego odpustem, oraz wypełnienia trzech następujących warunków: 1) spowiedź sakramentalna, 2) Komunia eucharystyczna, 3) modlitwa w intencjach Ojca Świętego.

Czyli mam być w stanie łaski uświęcającej (bo to o to chodzi w tym pierwszym warunku), uczestniczyć w pełni w Eucharystii i pomodlić się w intencji wyznaczonej przez Ojca Świętego (nawet nie muszę jej znać, wystarczy intencja modlitwy w intencji Ojca Świętego). To chyba też nie jest trudne.

Ale ... ups:

Ponadto wymaga się wykluczenia wszelkiego przywiązania do grzechu nawet powszedniego. Jeśli brakuje pełnej tego rodzaju dyspozycji, albo nie zostaną spełnione wyliczone warunki, wtedy odpust będzie tylko cząstkowy.

Wykluczenie wszelkiego przywiązania... No, to już zapewne nie jest takie proste...

Ale - próbujmy. Warto zawalczyć o darowanie kary za grzechy. Warto pomagać tym, którzy już sami walczyć nie mogą, a więc duszom w czyśćcu cierpiącym. A jeśli nie wiesz, komu ofiarować uzyskany Odpust (pamiętaj, ofiarować można jedynie osobie zmarłej), zawsze możesz uzyskany Odpust złożyć w ręce Matki Bożej - Ona najlepiej wie, komu to jest najbardziej potrzebne...

Uporządkowaną wiedzę na temat Odpustów można uzyskać TUTAJ.

Powodzenia :)

zz&ws

Zmieniony: sobota, 21 grudnia 2013 09:22
 
RocketTheme Joomla Templates