Jezu, ufam Tobie. Trzy obrazy PDF Drukuj Email
Artykuły
niedziela, 15 kwietnia 2012 00:15

Wizerunek Jezusa Miłosiernego wg dzienniczka Siostry Faustyny powstał po raz pierwszy w 1934 roku. Autorem był malarz Eugeniusz Kazimirowski, któremu Faustyna osobiście przekazywała opis wizji. Oryginał tego obrazu obecnie znajduje się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Wilnie.

 

W 1943 powstała druga wersja - jej autorem był malarz Adolf Hyła. Człowiek ten pragnął namalować jakiś obraz, który byłby wotum dziękczynnym za ocalenie rodziny podczas wojny. Siostry Matki Bożej Miłosierdzia zaproponowały mu wykonanie wizerunku opisanego przez Faustynę. Gotowy obraz jednak nie zmieścił się w ołtarzu kaplicy zakonnej w Łagiewnikach... Siostry zatem zamówiły drugi, który - już dopasowany do właściwych rozmiarów - powstał w 1944 roku. Do dziś znajduje się on w tej kaplicy. 

Adolf Hyła zaś w późniejszych latach namalował obraz "Jezu ufam Tobie" jeszcze wiele razy dla różnych kościołów w Polsce i na świecie. Malował Jezusa na ciemnym tle - z polecenia ks. Sopoćki, ale pierwsza wersja namalowana przez niego miała inne tło: niebo i łąkę pełną kwiatów (niektórzy twierdzą, że to pejzaż łagiewnicki). Do dziś w niektórych świątyniach w Polsce można napotkać taką właśnie wersję....

Na własne oczy można ją zobaczyć także w kościele uniwersyteckim we Wrocławiu.

Meroutka

Zmieniony: niedziela, 15 kwietnia 2012 12:12
 
RocketTheme Joomla Templates