Zbyszek czyta, inni też...

Pan Bóg mówi w różny sposób. Często przemawia przez przeczytane książki, artykuły, rozważania. Na tej stronie chcę dzielić się z Wami  tym, co mnie szczególnie poruszyło. Może i Wy odnajdziecie w tym coś dla siebie? Zapraszam także Was do współtworzenia tego działu.

Zbyszek



Łagodny i niebezpieczny PDF Drukuj Email
Zbyszek czyta, inni też...
piątek, 27 listopada 2015 20:40

Duch Święty jest łagodny i niebezpieczny. Nie przychodzi nigdy tak samo. Nie zna pojęcia stagnacji. Jego obecność jest niezwykle dynamiczna, bo jest jak wiatr, jak ogień, jak strumień żywej wody, łączy żywioły nie-do-pogodzenia. To my mamy dostosować się do Jego poruszeń, nie On do nas.

Cały tekst Marcina Jakimowicza - TUTAJ.

Zbyszek

Zmieniony: piątek, 04 grudnia 2015 22:13
 
Wytrwałość PDF Drukuj Email
Zbyszek czyta, inni też...
piątek, 27 listopada 2015 20:23

Abba Arseniusz (zm. ok. 449 r.) znany jest jako mistrz modlitwy i wyciszenia. Jego umiłowanie samotności może być porównywane z radykalnym ukochaniem ubóstwa przez Biedaczynę z Asyżu - obydwaj święci nie znali żadnych kompromisów. Czy tak wielkie osobistości możemy naśladować czy raczej tylko podziwiać?

Cały tekst Szymona Hiżyckiego OSB - TUTAJ.

Zbyszek

Zmieniony: piątek, 04 grudnia 2015 22:14
 
O Chrystusie i rewolucji seksualnej PDF Drukuj Email
Zbyszek czyta, inni też...
czwartek, 26 listopada 2015 19:13

 

Peter Kreeft  (ur. 1937), amerykański pisarz, publicysta, wykładowca uniwersytecki, profesor filozofii, apologeta katolicyzmu.

Wychował się jako członek Kościoła ewangelicko-reformowanego. Mimo to, pod wpływem lektur o katolicyzmie – m.in. książki bpa Newmana “The Development of Christian Doctrine” – oraz nauki o historii Kościoła, w czasie studiów licencjackich w Calvin College przeszedł na katolicyzm. W 1959 uzyskał stopień licencjata. Tytuły magistra i doktora obronił w Fordham University. Dalszą edukację kontynuował na studiach podyplomowych w Yale University. W latach 1962–1965 pracował jako wykładowca w Villanova University.

Jest jednym z najpopularniejszych katolickich autorów i wykładowców w Stanach Zjednoczonych. Autor ponad sześćdziesięciu książek z dziedziny apologetyki, filozofii i duchowości chrześcijańskiej. Kilka z nich zostało przetłumaczonych na język polski, m.in.: “Aniołowie i demony” (2003; Angels [and Demons]: What Do We Really Know About Them, 1995), “Ekumeniczny dżihad: Ekumenizm i wojna kultur” (2005; Ecumenical Jihad: Ecumenism and The Culture War, 1996), “Modlitwa dla początkujących” (2005; Preyer for Beginners, 2002), “Tak czy nie? Łatwe odpowiedzi na trudne pytania dotyczące chrześcijaństwa” (2006; Yes or No? Straight Answers to Tough 100 Questions About Christianity, 1984), “Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o Niebie… ale nie śniło Ci się zapytać” (2010; Everything You Ever Wanted To Know About Heaven... But Never Dreamed of Asking, 1990), “Miłość silniejsza niż śmierć” (2010; Love Is Stronger Than Death, 1979).

(Źródło: Tolle.pl)

Marysia

Zmieniony: piątek, 04 grudnia 2015 22:13
 
Czym jest fundament Ćwiczeń duchowych? PDF Drukuj Email
Zbyszek czyta, inni też...
piątek, 20 listopada 2015 21:16

Fundament Ćwiczeń duchowych jest owocem osobistego doświadczenia św. Ignacego na drodze poszukiwania Boga. Stał się dla niego tak ważnym doświadczeniem, że pomógł mu uporządkować własne życie oraz nauczył go szukać i wypełniać wolę Boga w swoim życiu. Przeżyty z wiarą i zaufaniem do Boga wprowadza na drogę skutecznej przemiany własnego życia, czego wciąż doświadczają ci, którzy odważyli się w nim uczestniczyć.

Cały tekst Dariusza Michalskiego SJ - TUTAJ

Zbyszek

Zmieniony: piątek, 20 listopada 2015 22:15
 
Modlitwa Jezusowa - modlitwa dla każdego PDF Drukuj Email
Zbyszek czyta, inni też...
czwartek, 19 listopada 2015 13:58

Jak dzisiaj możemy sobie wyobrazić taką praktykę modlitwy nieustannej? Można podać trzy jej stopnie lub, jeśli ktoś woli, trzy warunki.

  1. Poświęcenie się modlitwie w sposób regularny. To w sumie oczywiste: trzeba wyznaczyć sobie codzienną "porcję" czasu, którą będziemy przeznaczać wyłącznie na przebywanie z Bogiem. Czy będzie to 10 minut rano i 10 minut wieczorem, czy czas ten wydłużymy - na początek nie ma to znaczenia. Ważna jest konsekwencja i wytrwałość. Raz podjąwszy decyzję pomimo wszystkich pokus i rozproszeń trzeba temu czasowi być konsekwentnie wiernym. Przypomnijmy: "Jeśli chodzi o nieustanne pamiętanie o Bogu, dla każdego jest to możliwe według jego miary". Ustalenie takiej miary na początku jest czymś fundamentalnym. I tej mierze trzeba być bezwzględnie wiernym.
  2. Unikanie grzechu i złych myśli. Aby móc pamiętać o Bogu, trzeba zachować "higienę" myśli, unikać tych, które prowadzą do grzechu, nie taplać się w rozpamiętywaniu naszych krzywd.
  3. Częste przywoływanie Bożej obecności poprzez modlitewne wezwanie. W ciągu dnia, w chwilach, które przeciekają nam między palcami, warto postawić się w Bożej obecności - w kolejce, w tramwaju, gdy czekamy na windę… W ciszy, w myśli, powtórzyć wezwanie modlitewne z wiarą, że Bóg jest tuż i czeka, aby nam okazać swe miłosierdzie.

Cały tekst Szymona Hiżyckiego OSB - TUTAJ

Zbyszek

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
RocketTheme Joomla Templates