Artykuły


Modlitwa w Drodze PDF Drukuj Email
Artykuły
czwartek, 23 grudnia 2010 22:24

Modlitwa w drodze to najnowsza propozycja duchowej inspiracji dla użytkowników odtwarzaczy MP3 i telefonów komórkowych. W dzisiejszych czasach wiele ludzi spędza dużo czasu dojeżdżając do pracy lub szkoły. Jest to czas, który można dobrze wykorzystać.

Wychodząc z tego założenia polscy jezuici, idąc za przykładem swoich braci z Wielkiej Brytanii, zaproponowali serie około 10-minutowych rozważań łączących muzykę i wersety z Biblii, pomagające odkrywać w życiu Bożą obecność i pogłębić relacje z Bogiem.

Treści opracowywane na każdy dzień są różne, jednak schemat modlitwy jest podobny. W każdym nagraniu usłyszmy czytania liturgiczne z danego dnia, komentarz rozjaśniający Słowo Boże oraz kilka pytań do osobistej refleksji. W przerwach pomiędzy następnymi częściami można posłuchać spokojnej, refleksyjnej muzyki.

Projekt Pray-as-you-go zapoczątkowali w 2006 roku brytyjscy Jezuici. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę – obecnie w Wielkiej Brytanii miesięcznie notuje się ponad 300 tysięcy ściągnięć plików mp3 z modlitwą.

Pomysł ten jakiś czas temu przejęli także jezuici z Portugalii, gdzie pray-as-you-go odniosło równie duży sukces. Idea, która im towarzyszyła była bardzo prosta: znaleźć odpowiedź na szybki rozwój nowoczesnych sposobów komunikacji, które zmieniają nasze codzienne życie. Wpływają one także na życie duchowe. Ta propozycja krótkich, przystępnych rozważań Ewangelii ma wychodzić naprzeciw współczesnemu człowiekowi, który prowadzi bardzo aktywny, często zabiegany tryb życia. Kiedy do tych wszystkich naszych zajęć zaprosimy Chrystusa, to zobaczymy, że w każdym miejscu On chce i może być razem z nami.

Jak się modlić w drodze? Wejść TUTAJ, ściągnąć odpowiednie pliki, wgrać je na mp3 (albo na płytkę czy sticka, jeśli masz odpowiednie urządzenie w samochodzie), i ... w drogę :)

Zmieniony: poniedziałek, 10 stycznia 2011 22:37
 
Nagrania z Adwentowych Rekolekcji Parafialnych 2010 PDF Drukuj Email
Artykuły
poniedziałek, 13 grudnia 2010 14:33

12-14.12.2010 Rekolekcje Adwentowe w parafii Św. Rodziny g. 20.00 prowadzone przez ks. prof. Kazimierza Lubowickiego OMI

Zmieniony: wtorek, 14 grudnia 2010 23:30
 
Nagrania z Czuwania Adwentowego Odnowy Wrocławskiej 2010 PDF Drukuj Email
Artykuły
poniedziałek, 13 grudnia 2010 14:29

2010-12-10 Czuwanie Adwentowe Odnowy Wrocławskiej połączone z Adoracją Najświętszego Sakramentu w Parafii NMP Bolesnej na Strachocinie

Wprowadzenie do Mszy Św. ks. Andrzej Smołka

Homilia ks. Wojciech Jaśkiewicz

Zmieniony: poniedziałek, 13 grudnia 2010 15:34
 
Warsztaty Muzyczne: Pieśni Pełne Ducha PDF Drukuj Email
Artykuły
sobota, 27 listopada 2010 23:00

27 listopada odbyły się warsztaty muzyczne pod nazwą "Pieśni pełne Ducha". Prowadzili je:
O. Andrzej Bujnowski OP/ Adam Rymarz - vocal / Adam Stanisławski - piano.

W warsztatach wzięło udział ponad 30 osób.

Spotkanie rozpoczęło się - jak przystało na zgromadzenie ludzi śpiewających - rozśpiewaniem uczestników. Pan Adam Rymarz starał się nas przekonać, że nasze ograniczenia wokalne nie tkwią w naszych strunach głosowych, a raczej w naszych głowach,  i można się ich pozbyć poprzez odpowiednie ćwiczenia.

Potem o. Andrzej wygłosił konferencję na temat śpiewu liturgicznego. Mówił, że śpiew liturgiczny jest bardzo ważny, a niestety coraz bardziej niedoceniany. I to nie tylko ze strony wiernych. Również księża celebrujący Msze Święte coraz rzadziej śpiewają.

Śpiew przede wszystkim ma pomagać kierować myśli ku Panu Bogu, a więc powinien być jak najbardziej staranny, dopracowany, piękny. Jego celem jest wyrażanie czci Panu Bogu, naszej wdzięczności, naszej miłości. Niezmiernie zatem ważne jest, aby nie był byle jaki...
 

Następnie uczyliśmy się śpiewania pieśni wielogłosowych, które po południu śpiewaliśmy na Mszy Świętej. O. Andrzej odprawił liturgię śpiewając wszystko, co można było odśpiewać. Dzięki temu, a także ze względu na wcześniej przygotowane śpiewy uczestników Msza miała szczególnie uroczysty charakter.

Po obiedzie nastąpiła druga część nauki śpiewu. Teraz na warsztat poszły pieśni uwielbienia, w tym także gospel. Dużą radośc sprawiło nam klaskanie na 2 i na 4 (a nie na 1 i na 3).

Warsztaty zakończyły się spotkaniem modlitewnym. Muszę przyznać, że pierwszy raz uczestniczyłem w takim spotkaniu, którego uczestnicy śpiewali pod kierownictwem dyrygenta. Oczywiście wykorzystaliśmy wszystko, czego wcześniej się nauczyliśmy.

Największe wrażenie na mnie sprawił profesjonalizm prowadzących warsztaty. Obaj panowie Adamowie, i oczywiście o. Andrzej Bujnowski, to ludzie muzyki, wyraźnie kochający to co robią, i robiący to doskonale. Adasia Stanisławskiego znam nie od dziś - Jego gra zawsze robiła na mnie duże wrażenie. Cierpliwie towarzyszył naszej nauce, a w trakcie spotkania modlitewnego pełnił rolę całego instrumentarium towarzyszącego scholi (czyli nam wszystkim). Pan Adam Rymarz to człowiek niezmiernie obdarowany. Jak siebie opisał na Facebooku: "Wokalista od zadań niemożliwych, szczęśliwy posiadacz słuchu absolutnego :)". I przede wszystkim umiejętnie korzystający z darów od Pana Boga, czyli służący nimi w sposób naprawdę fantastyczny. Ojciec Andrzej Bujnowski to postać raczej znana: dominikanin od zawsze chyba zaangażowany w popularyzację muzyki, a w szczególności śpiewów liturgicznych. Podczas spotkania z Briege McKenną śpiewała schola, za którą był odpowiedzialny właśnie o. Andrzej.

Dziękuję Panu Bogu za to, że są osoby tak zaangażowane w popularyzację muzyki liturgicznej, a także za to, że mogłem uczestniczyć w tych warsztatach.

Zbyszek

Zdjęcia z warsztatów w naszej Galerii.

Zmieniony: czwartek, 23 grudnia 2010 22:42
 
Migawki z czuwania z Briege McKenna PDF Drukuj Email
Artykuły
poniedziałek, 22 listopada 2010 02:47

Oto parę zdjęć z niedzielnego czuwania (21.11.2010):

img_0578bispp.jpg

img_0650bispp.jpg

img_0515bispp.jpg

img_0606bispp.jpg

img_0671bispp.jpg

img_0691bispp.jpg

img_0694bispp.jpg

Fot. Izabella Wądołowska ©

Więcej zdjęć ze spotkania w naszej Galerii. Autorką wszystkich zdjęć jest Izabella Wądołowska ©.

Nagranie konferencji wygłoszonej przez Briege McKenna - na stronie naszej Koordynacji.

Zmieniony: poniedziałek, 06 grudnia 2010 23:30
 
<< Początek < Poprzednia 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
RocketTheme Joomla Templates