Blog Staszka - 2018.10.17: System szkolny PDF Drukuj Email
Blog Staszka
niedziela, 21 października 2018 12:56

System nauki w Kamerunie oparty jest na systemie francuskim. Tutaj jest jedynie więcej nauki niż we Francji, gdzie w ciągu całego roku szkolnego na przemian jest sześć tygodni szkoły i dwa tygodnie ferii. Tutaj zajęcia, podobnie jak w Polsce, trwają przez cały rok z dwoma przerwami na ferie.

Szkoła podstawowa liczy 6 klas. Każda klasa ma swoją nazwę.
Klasa I - SIL = Section d'initiation a la lecture (początek czytania),
klasa II - CP = Cours preparatoire (kurs przygotowawczy),
klasa III - CE1= Cours elementaires 1 (kurs elementarny poziom 1),
klasa IV - CE2 = Cours elementaires 2 (kurs elementarny poziom 2),
klasa V - CM1 = Cours moyens (kurs średni poziom 1),
klasa VI - CM2 = Cours moyens 2 (kurs średni poziom 2).

Następnie jest sześć klas szkoły średniej , ale klasy liczy się w odwrotnej kolejności. Pierwszy rok szkoły średniej - klasa szósta, drugi rok - klasa piąta, trzeci rok szkoły średniej - klasa czwarta, czwarty rok - klasa trzecia. Po tym etapie jest bardzo ważny egzamin z tych czterech lat, zwany BEPC = Brevet d'etudes du premier cycle (certyfikat zaliczenia pierwszego cyklu). Kto go nie zaliczy, pozostaje w tej samej klasie trzeciej, aż do skutku. Jeśli ktoś przebrnie przez ten egzamin, idzie do kolejnej klasy - drugiej, a następnie do klasy pierwszej.

Na koniec klasy pierwszej jest tzw. mała matura. Teoretycznie łatwiejsza od BEPC, bo dotyczy tylko wybranych przedmiotów maturalnych. Na koniec edukacji w szkole średniej jest jeszcze jedna klasa, zwana Terminal, po której przystępuje się do matury.

Jeśli się tego nie zna, to można być nieźle zaskoczonym - tak ja ja byłem, gdy otrzymywałem fiszkę z wynikami po każdym roku szkolnym.

Do SIL idzie się jak się ma 6 lat. Soboty są wolne.

Wakacje - tak samo jak w Polsce. Zajęcia dla wszystkich klas szkoły podstawowej mają taki sam wymiar godzinowy: od 7.30 do 14.30.

Tak się składa, że dzisiaj nie miałem sauny na strychu. Siedzę od rana z s. Hanną i dyrektorem szkoły, tworzymy dokumentację komputerową szkoły. Stąd tylko w wolnych chwilach odrywam się i piszę do was.

Zmieniony: niedziela, 21 października 2018 13:08
 
RocketTheme Joomla Templates