Blog Staszka - 2018.10.16: Pilne prace, upał na strychu PDF Drukuj Email
Blog Staszka
środa, 17 października 2018 23:36

Czy wiecie, że Polska mogła mieć kolonię w Kamerunie? Zalążek polskiej kolonii powstał w 1882 roku za sprawą polskiego podróżnika i badacza Afryki, Stefana Szolca-Rogozińskiego. Spędził on w Afryce ponad dwa lata. W 1884 r. otrzymał od tamtejszych klanów ziemię i założył kolonię, która miała powierzchnię zaledwie 30 kilometrów kwadratowych. Niestety, kilka miesięcy później przybyli na te tereny Niemcy i Anglicy. Niemcy zaczęli w ekspresowym tempie podpisywać z tubylcami traktaty i przejmować ich ziemię. Rogoziński oddał polską kolonię pod protektorat brytyjski. Powrócił do kraju, przekazując kolekcje etnograficzne muzeum krakowskiemu, a antropologiczne Akademii Umiejętności w Warszawie. W 1885 r. zginął w Paryżu pod kołami omnibusa. (Info od ks. misjonarza Mirosława Bujaka, który działa to dzielnie niedaleko).

Czasami w eterze zalega dłuższa cisza z mojej strony. Niektórzy się niepokoją i dają mi znać o tym na priv. Ze mną jest wszystko w porządku. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy mnie wspierają modlitwą i na inne sposoby. Nie jest niestety do pogodzenia moja praca z pisaniem. Im więcej czasu na pracę, tym mniej na pisanie.

Zakładam, że wizy na kolejne 3 miesiące nie dostanę - stąd harmonogram prac na nadchodzące dni mam zapełniony całkowicie. W Nkol-Avolo (230 km stąd) czeka na mnie jeszcze jedna gruba naprawa ślusarska, ale ze względu na porę deszczową teraz tam nie dotrę.

Czekają jeszcze na mnie siostry Pallotynki w Bafusam (tak to się wymawia, pewnie pisze inaczej), ok. 600 km stąd na zachód.Tam jest podobno wielkie mnóstwo rzeczy do zrobienia; pojadę w przyszłym tygodniu.

Parę dni temu przyszły rachunki za prąd. Są zbyt wysokie. Szkoda, aby tak duże pieniądze szły na utrzymanie domu. Od dzisiaj siedzę na strychu i przerabiam instalację tak, aby prasowanie i pranie było robione przy zasilaniu z miasta, które (jak już wcześniej wspominałem) jest trzykrotnie tańsze od zasilania z agregatora z biskupstwa. Moim zdaniem jest za dużo tego prania i prasowania, ale siostry twierdzą, że to konieczne dla ich bezpieczeństwa. Prasowanie zabezpiecza przed robakami, które wnikają w ubrania w czasie suszenia.

To, czego doświadczam na strychu pod blaszanym dachem przy tym upale, to trudno porównać z czymkolwiek. Po kilku minutach jestem kompletnie mokry. Gdy dłużej się zatrzymuję w jakimś miejscu, aby coś przełączyć - pode mną na podłodze robi się kałuża wody, która ze mnie wypływa. Dzisiaj wytrzymałem 2 godziny, reszta jutro i mam nadzieję, że to będzie już koniec z przeróbkami instalacji. Zważyłem się po takim pobycie na strychu i mam kolejne 3 kg mniej. Podobno są łaźnie, gdzie ludzie specjalnie pocą się, aby poprawić swoje zdrowie. No to ja dzisiaj powinienem być zdrowszy. Łączę "przyjemne" z pożytecznym.

Wspomnę o muszkach moutou (chyba jeszcze nie wspominałem). To są stworki niewidoczne gołym okiem, które tną - godzinę z rana i 2 godziny przed nocą. W pierwszym tygodniu pobytu przez koszulkę pogryzły mnie tak mocno, że wyglądałem jak po ospie. Swędzi tak, że niektórzy drapią się do krwi. Na szczęście przechodzi to po kilku dniach i ważne, że nie przenoszą żadnych chorób, co ma miejsce w Rwandzie (z doświadczenia sióstr, bo prawie wszystkie tam były).

Siostra Edyta i siostra Hanna teraz.

IMG-20181016-WA0002

I w 1987 roku w Rwandzie.

IMG-20181016-WA0003

Młodzi Nkoumianie (wg prezydenta wioski siostra Hanna i ja też się do nich zaliczamy).

IMG-20181016-WA0004IMG-20181016-WA0015

IMG-20181016-WA0024IMG-20181016-WA0027

Więcej zdjęć TUTAJ

I tak mógłbym wrzucić jeszcze ze 150, ale dam wam spokój.

Chłopcy ze względów higienicznych muszą mieć włosy obcięte prawie na zero. Dziewczynki mogą mieć nieco dłuższe, o ile są ładnie zaczesane.

Jutro opiszę wam system szkolny w Kamerunie, jak nazywają się poszczególne klasy i ile trwa nauka na każdym poziomie. Ja tego nie wiedziałem i gdy mój synek przysyłał mi swoje świadectwo każdego roku, to nie wiedziałem czy cofa się, czy przechodzi na wyższy poziom. Teraz dopiero dowiedziałem się, że co roku przechodził do kolejnej wyższej klasy.To będzie ważne dla tych z was, którzy adoptowali dzieci szkolne.

Zmieniony: niedziela, 21 października 2018 12:55
 
RocketTheme Joomla Templates