Pamiętać to nasz obowiązek. INKA 1946 w DKF PDF Drukuj Email
DKF Płomienia Pańskiego
środa, 25 lutego 2015 18:26

Z okazji zbliżającego się Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Dyskusyjny Klub Filmowy Płomienia Pańskiego zaprasza na projekcję filmu INKA 1946. To jedna z najbardziej wstrząsających, wzruszających, ale i budujących historii czasów wojny i powojennej rzeczywistości. Historia młodziutkiej 17-letniej sanitariuszki AK Danki Siedzikówny "Inki" to opowieść, wobec której żaden człowiek nie przejdzie obojętnie...

„Rozległ się huk wystrzałów, ale dziesięciu żołnierzy z KBW... chybiło z trzech kroków. Nawet oni nie mieli sumienia, by strzelić do nastoletniej bohaterki..." 

Rankiem 28 sierpnia 1946 roku do pawilonu śmierci w gdańskim więzieniu wprowadzono młodziutką dziewczynę. Stanęła przy słupku, do którego zaraz ją przywiązano. Próbowano zasłonić jej oczy opaską, lecz nie pozwoliła na to. Po zdrajcach narodu polskiego, ognia! - padła komenda dowódcy plutonu egzekucyjnego. Zdążyła krzyknąć: Niech żyje Polska! Rozległ się huk wystrzałów, ale dziesięciu żołnierzy z KBW... chybiło z trzech kroków. Nawet oni nie mieli sumienia, by strzelić do nastoletniej bohaterki...

Dziewczynę zabił strzałem w głowę funkcjonariusz UB. Siedemnastolatka odmówiła podpisania prośby o łaskę do Bieruta podsuniętej jej przez obrońcę z urzędu, w której były zniewagi pod adresem kolegów z oddziału. Kilka dni przed śmiercią przekazała z więzienia gryps: "Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba"... Pisała do babci, bo mamę zamordowało białostockie gestapo, a ojca Sowieci wywieźli na Sybir”

Zapraszamy na film Teatru Telewizji INKA 1946, w czwartek, 26 lutego o godz. 19.00, sala nr 15 na parterze Domu Katechetycznego, przy parafii Świętej Rodziny we Wrocławiu, ul. Monte Cassino 68.

Po filmie zapraszamy do rozmów i dyskusji. 

Zmieniony: sobota, 28 lutego 2015 01:04
 
RocketTheme Joomla Templates