Lektura obowiązkowa PDF Drukuj Email
Zbyszek czyta, inni też...
sobota, 28 grudnia 2013 21:40

Przebaczenie jest tym, co najbardziej zdumiewające w naszej posłudze. Stanowi ono podstawę uzdrowienia wewnętrznego. Przyczyną wszystkich zranień jest brak własnego lub cudzego przebaczenia. (...)

Powinniśmy zwłaszcza przyjąć do wiadomości, że przebaczenie wykracza poza sferę uczuć. Kiedy zapewniam kogoś o konieczności przebaczenia, słyszę zwykle, że przerasta ono ludzkie siły. Piotwierdzam wtedy i mówię, że to prawda - sami nie jesteśmy w stanie nikomu nic przebaczyć. Jakże moglibyśmy to uczynić bez pomocy Bożej? Doprowadzilibyśmy się tylko do utraty zdrowia. Wyłącznie Chrystus może uzdolnić nas do przebaczenia. Jest On jedyną drogą wiodącą do osiągnięcia go.

Niektórzy dodają, że chcą przebaczyć, lecz byłoby to z ich strony hipokryzją. Dlaczego? Powtarzam: przebaczenie wykracza poza dziedzinę uczuć. Stanowią one niższą sferę ludzkiej osobowości. Nie lekceważę ich, gdyż posiadają ogromne znaczenie i wartość. Przebaczenie zależy jednak od woli! Muszę powziąć decyzję o przebaczeniu i prosić Jezusa, aby przyszedł i umocnił ją swoją obecnością. Trzeba robić to codziennie, nie tylko raz, przelotnie - jakże trudno nam to zrozumieć!

Czym więc ostatecznie jest przebaczenie?

Jest owocem łaski. Jedynie łaska Boża umożliwia nam przyjęcie postawy przebaczenia. (...)

Dlaczego tak trudno jest powrócić do zdrowia? "Czy zostaniemy kiedykolwiek uzdrowieni?" - wołają chorzy. Musimy wiedzieć, że droga uzdrowienia wewnętrznego jest bardzo długa. Nie uzyskamy go od razu. (...) Pan chce uzdrawiać w nas to, co jest gotowe do przyjęcia uzdrowienia. Liczy się przy tym z naszą osobowością, przeszłością, nabytą wiedzą... Wie najlepiej, jak dotknąć naszych zranień. (...)

Do uzdrowienia wewnętrznego konieczne są modlitwa i życie sakramentalne. Nie zaniedbujmy zwłaszcza tego ostatniego - Eucharystii, sakramentu pojednania, namaszczenia chorych. Posiadają one niewyobrażalną moc uzdrowienia. Pamiętajmy również o czytaniu Słowa Bożego i kierownictwie duchowym.

Fragment książki Nelly Astelli Hidalgo, Alexis Smets SJ: Ocalić to, co zginęło

Zbyszek

Zmieniony: niedziela, 29 grudnia 2013 20:18
 
RocketTheme Joomla Templates