"Murzasichle" - nowy film o Odnowie PDF Drukuj Email
Film
niedziela, 22 września 2013 12:20

„Murzasichle” Małgorzaty i Marka Nowickich to pierwszy z 10 dokumentalnych filmów krótkometrażowych poświęconych początkom Odnowy w Duchu Świętym w Polsce. Film odwołuje się do wydarzeń jakie miały miejsce w Murzasichlu koło Zakopanego w połowie lat 70-tych. „Młodzież oazowa przeżyła tam chrzest w Duchu Świętym. Były to pierwsze grupowe doświadczenia w Polsce – wyjaśnia Marek Nowicki, pomysłodawca i autor filmu. Pierwsze z całej serii poruszeń Ducha Świętego miało miejsce w lipcu 1975 r. W następnych latach pojawiły się kolejne, bogatsze w dary epifanijne. Księża obserwujący tamte wydarzenia i towarzyszący wówczas młodzieży oazowej podczas rekolekcji (ks. Franciszek Blachnicki, ks. Marian Piątkowski oraz ks. Bogdan Giertuga) nie mieli wątpliwości, że to, co się tam działo, pochodziło od Ducha Świętego” – dodaje Nowicki.

Prace nad filmem trwały dwa lata. „W ten sposób powstał trzydziestominutowy dokument w jakości HD, który został oprawiony doskonałą muzyką odwołującą się do motywów podhalańskich. Jest pełen symbolicznych obrazów, nie daje łatwych odpowiedzi i nie jest też prostą rekonstrukcją wydarzeń” – informuje Marek Nowicki. Główny utwór w filmie pt. „Modlitwa” wykonuje wokalistka z Poronina Hania Rybka, całość muzycznie opracował Michał Kulenty. Grafikę przygotowała firma Platige Image.
 
Co dziś dzieje się z ludźmi do których wówczas tak mocno i jasno przyszedł Bóg? Czy po tamtych wydarzeniach pozostał w ich życiorysach jakiś ślad? Czy nie zaprzepaścili powierzonego im depozytu wiary? Film „Murzasichle” nie daje łatwych odpowiedzi i nie jest też prostą rekonstrukcją wydarzeń. Trzydziestominutowy dokument oprawiony doskonałą muzyką i grafiką, pełen symbolicznych obrazów, do każdego przemawia inaczej.
 
Premiera odbędzie się 22 października w kinie Kultura w Warszawie. Wezmą w niej udział bohaterowie filmu, uczestnicy wydarzeń sprzed lat. Zaraz po premierze w kościele seminaryjnym w Warszawie na Krakowskiem Przedmieściu zostanie z tej okazji odprawiona uroczysta Msza św. koncelebrowana, podczas której zagra zespół góralski.
 
Patronat nad filmem objął Krajowy Zespół Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym w Polsce oraz moderator generalny Ruchu Światło-Życie.
 
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.dzieje.com.pl
 

Źródła: KAI, www.dzieje.com.pl
 
Marysia
 
RocketTheme Joomla Templates