Jabłka Adama otworzyły działalność DKF PDF Drukuj Email
DKF Płomienia Pańskiego
niedziela, 10 marca 2013 15:24

W piątek, 8 marca rozpoczął działalność Dyskusyjny Klub Filmowy Płomienia Pańskiego. Na początek zaproponowaliśmy projekcję duńsko - niemieckiego filmu Jabłka Adama. Obraz wyreżyserowany w roku 2005 przez Andersa Thomasa Jensena był wielokrotnie nominowany i nagrodzony na przeróżnych festiwalach filmowych, w tym na Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym 2005, gdzie otrzymał nagrodę publiczności. W tymże roku był kandydatem Danii do Oskara w kategorii filmów nieanglojęzycznych.

Ponieważ prawie regułą stało się w ostatnich latach, że wiele znakomitych i wartościowych filmów pojawia się wyłącznie w obiegu studyjnym, a kino i telewizja w większości zalane zostają pożałowania godnymi i bezwartościowymi, głównie amerykańskimi produkcjami, to trudno się dziwić, że Anders Thomas Jensen pozostaje nieznany szerszej publiczności, a jego twórczość dociera do bardzo małej liczby widzów w Polsce.

Także nikt z przybyłych na pierwsze spotkanie DKF-u nie oglądał wcześniej Jabłek Adama. Sytuacja ta jednak, jak się okazało była bardzo korzystna dla późniejszej dyskusji, bo wrażenia wszystkich obecnych oraz ich wypowiedzi były świeże i oparte na pierwszych wrażeniach. Ale o tym za chwilę… 

Na rozpoczynającym się o 19.30 seansie zjawiło się aż kilkanaście osób i była to wielka niespodzianka, bo spodziewaliśmy się raczej znacznie mniejszego grona. Szczęście sprzyjało nam również przy nieprzewidzianej awarii prądu, którą udało się szybko naprawić tuż przed przybyciem gości, ale niestety z obawy przed kolejnym przeciążeniem trzeba było ograniczyć ogrzewanie sali i nasi widzowie musieli dzielnie znosić przenikliwy chłód.

Po krótkiej modlitwie i wstępnej zapowiedzi rozpoczęła się projekcja filmu i już bez dalszych przeszkód technicznych udało się skupić wyłącznie na dziele Andersa Thomasa Jensena. Oddając krótko treść filmu można zacytować opis polskiego dystrybutora: Na wiejską parafię, która jest miejscem resocjalizacji dla więźniów, trafia neonazista Adam. Na miejscu poznaje jeszcze dwóch przestępców odbywających tu karę, Araba - terrorystę i byłego tenisistę - alkoholika. Jednak najbardziej zdumiewającą postacią wydaje się być gospodarz, pastor Ivan. To właśnie między Ivanem i Adamem rozegra się wciągająca próba charakterów. Czy zły do szpiku kości człowiek może być niewrażliwy na bezinteresowne dobro?

Opis ten bardzo dobrze oddaje treść filmu, a najbardziej zwraca uwagę postać jednego z głównych bohaterów, pastora Ivana, dobrze opisanego jako „postać najbardziej zdumiewającą”. I tak też odnieśli się do tego bohatera wszyscy obecni podczas rozmowy po zakończeniu projekcji. W odbiorze jego osoby zdecydowanie wystąpiły spore różnice. Czy był on tak „porażony” bólem i cierpieniem, że popadł w chorobę psychiczną? A może żył w świecie iluzji, jak odebrała Beata i kilka innych osób. Maciek z kolei skłaniał się ku opinii, że Ivan wiedział doskonale co robi i świadomie widział wszystkie niepowodzenia losu jak „przerysowaną normalność”. Jeszcze inaczej zachowanie pastora odebrała Nutka, która zasugerowała, że jego postępowanie było przemyślane, nastawione na otworzenie w ludziach dobra, czy choćby uchronienie Sary przed aborcją? 

Ożywiona dyskusja pokazała, że film wzbudził różne uczucia i odmienne oceny postaci. Nie wszyscy też zgodzili się ze zdaniem Maćka, który określił Jabłka Adama najlepszym filmem, jaki kiedykolwiek oglądał. Maciej motywował swoje odczucia niezwykłym i szerokim przekazem wartości i wyjątkowym przesłaniem, który niesie film: wielkiej wiary w Boga, umiejętnością przyjęcia cierpienia, rolą wspólnoty w przezwyciężaniu zła i cierpienia.

Z kolei Paweł zwrócił uwagę na ogromną rolę miłości w życiu, miłości do Boga i miłości do drugiego człowieka. Ciekawe i bardzo trafne były także opinie innych widzów, dotyczyły one całej treści filmu, głównych bohaterów, poszczególnych scen, a także kilku drugoplanowych postaci oraz ich zachowań.

 

Wszyscy jednak zgodnie ocenili Jabłka Adama jako dzieło interesujące, dobrze zrealizowane i bardzo wartościowe. Ciekawe i różnorodne oceny zarówno całego obrazu jak i poszczególnych bohaterów świadczą chyba, że reżyserowi udało się zachęcić widza do rozważań o roli Boga w życiu każdego człowieka, o sensie cierpienia, czy o walce dobra ze złem.

Podsumowując film zapoznajmy się jeszcze z twórcami i obsadą filmu:

Jabłka Adama (Adams æbler), 2005, Dania-Niemcy

Scenariusz i reżyseria
: Anders Thomas Jensen
Zdjęcia: Sebastian Blenkov
Muzyka: Jeppe Kaas

Obsada:
Mads Mikkelsen jako Ivan
Ulrich Thomsen jako Adam Pedersen
Nicolas Bro jako Gunnar
Ali Kazim jako Khalid
Paprika Steen jako Sarah Svendsen
Ole Thestrup jako dr Kolberg
Gyrd Løfqvist jako Poul Nordkap

Film kręcony był w duńskiej miejscowości Fåborg.

Dziękując wszystkim za obecność na pierwszym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Filmowego zapraszamy na kolejną projekcję, która odbędzie się w piątek 22 marca (godzina 19.00 lub 19.30 - do ustalenia). Zaprezentowany zostanie film Joshua. Produkcja z 2002 roku została wyreżyserowana przez Jona Purdy’ego.

Uwagi oraz wszelkie zapytania na temat DKF prosimy kierować do:

•    Maciej Prochowski: 505-35-98-67, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
•    Danuta Górniak: 508-94-58-11, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
•    Paweł Durkiewicz: 504-293-815, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
•    lub osobiście na poniedziałkowych spotkaniach modlitewnych

Zmieniony: niedziela, 17 marca 2013 20:42
 
RocketTheme Joomla Templates