Migdałek - Według wielkiego serca Twego PDF Drukuj Email
Migdałki
piątek, 11 czerwca 2010 08:45

Modlitwa, bardzo akuratna na dziś, mówi „uczyń serca nasze według serca Twego”. Serce Pana Jezusa jest sercem, które słucha. I wysłuchuje codziennie gorzkich litanii wielu ludzi. I wcale się tym nie gorszy i nie zniechęca. Nasze serca gadają, nadają, plotą i wypluwają setki bezużytecznych słów. Jak się uczyć od serca Jezusowego, to słuchania, uczyń serca nasze według serca Twego.

     Jego serce rozumie, nie osądza. Nasze serca to stronnicze sądy, chętnie oceniające wszystkich i cały świat z Bogiem włącznie (winnym niemal każdej tragedii). Uczyń serca nasze według serca Twego, odbierz chęć osądzania, daj zrozumienie.

     Jego serce szuka innych serc, nie oczekuje aż ktoś się doczłapie zmaltretowany przez życie, tylko biega i wsłuchuje się w głosy ludzi. W naszych ociężałych i ospałych sercach mało miejsca na drugiego. A dość mam swoich kłopotów!

     Banalna piosenka głosi, że Jego serce „miłością płonie”  albo nawet „goreje”. Nie jest to pożoga, która niszczy i trawi wszystko, ale źródło wszelkiej innej miłości. Patrzę na tzw. „wieczną lampkę”, przypominam sobie, że jest miłość, która się nie kończy, ale wciąż jest żarliwa. I mogę zawsze rozpalić swoje zmęczone i rozedrgane serce od Jego serca, lampka o tym przypomina. Uczyń serca nasze gnuśne i znużone, według  serca Twego, żywego i gorliwego.

     Z kontemplacji Jego serca dzieje się jeszcze jedna rzecz, najważniejsza. Stara maksyma, „sursum corda”, wzywa „w górę serca” i to jest kierunek dla serca piękny i najwłaściwszy. Zbadaj, czy twoje serce ma „kierunek wzwyż”, jakkolwiek patetycznie by to nie brzmiało. I na koniec serce może ogromnieć i poszerzać się, co też trąci patosem, a jednak jest prawdą o sensie naszego życia. Zasadną miarą sensu jest coraz większe serce, aż po „człowieka wielkiego serca”. Uczyń serca nasze według serca Twego, wielkiego, najświętszego.  

                                                    ks. M. Puzewicz

Zmieniony: sobota, 12 czerwca 2010 05:13
 
RocketTheme Joomla Templates