Piłka nożna jest szkołą, która uczy szacunku dla drugiego PDF Drukuj Email
Sport i okolice
niedziela, 10 czerwca 2012 21:46

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej już od dawna były tematem numer jeden w naszym kraju. Trudno zresztą żeby było inaczej, to przecież największa organizacyjnie impreza w historii. Pierwsze oceny są bardzo pozytywne i miejmy nadzieję, że tak pozostanie już do końca.

Do tego wszechobecnego tematu, odniósł się także papież Benedykt XVI, który tuż przed rozpoczęciem turnieju w liście do abp. Józefa Michalika, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że Kościół nie pozostaje obojętny wobec tych wydarzeń i podziękował za wszelkie inicjatywy duchowych akcji towarzyszących Euro 2012. 

Przypomnijmy słowa Benedykta XVI sprzed kilku dni:

Niebawem rozpoczną się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, które będą miały miejsce w Polsce i na Ukrainie. To wydarzenie sportowe angażuje nie tylko organizatorów, zawodników i kibiców, ale - na różne sposoby i w różnorakich wymiarach życia – całe społeczeństwo. Również Kościół nie pozostaje obojętny na to wydarzenie, a zwłaszcza na duchowe potrzeby tych, którzy biorą w nim udział. Z uznaniem przyjmuję napływające informacje o zaprogramowanych na tę okoliczność spotkaniach katechetycznych, modlitewnych i liturgicznych.

Jak mówił mój umiłowany Poprzednik, Błogosławiony Jan Paweł II, „potencjał ukryty w sporcie sprawia, że jest on szczególnie ważnym narzędziem integralnego rozwoju człowieka oraz czynnikiem niezwykle przydatnym w procesie budowania społeczeństwa bardziej ludzkiego. Poczucie braterstwa, wielkoduszność, uczciwość i szacunek dla ciała – stanowiące z pewnością niezbędne cnoty każdego dobrego sportowca – przyczyniają się do budowy społeczeństwa, gdzie miejsce antagonizmów zajmuje sportowa rywalizacja, gdzie wyżej ceni się spotkanie niż konflikt, uczciwe współzawodnictwo niż zawzięta konfrontację. Tak pojmowany sport nie jest celem, ale środkiem: może stać się czynnikiem współtworzącym cywilizację i służącym prawdziwej rozrywce, pobudzającym ludzi, by ujawniali swe najlepsze strony, a unikali wszystkiego, co może zagrażać lub wyrządzać poważne szkody im samym lub innym” (28.10.2000).

Sport grupowy, jakim jest piłka nożna, jest ponadto – jeśli tak można powiedzieć – szkołą, która uczy szacunku dla drugiego, również sportowego przeciwnika, i osobistej ofiarności na rzecz dobra grupy, a także pozwala dostrzegać talenty każdego zawodnika w drużynie. Jednym słowem pomaga wznosić się ponad logikę indywidualizmu i egoizmu, która często charakteryzuje ludzkie odniesienia, ku logice braterstwa i miłości, która pozwala – na każdym poziomie – budować wspólnie społeczność promującą dobro wspólne wszystkich, którzy do niej należą.

Dzieląc się tymi myślami, zachęcam wszystkich, od których to zależy, aby dołożyli starań, aby te ważne zawody sportowe były przeżywane jako wyraz najszlachetniejszych dążeń i działań ludzkich, w duchu pokoju i szczerej radości. Bogu w modlitwie polecam duszpasterzy, wolontariuszy, zawodników i kibiców oraz wszystkich zaangażowanych w przygotowanie i przebieg Mistrzostw.

Wszystkim z serca błogosławię.

Benedykt XVI, papież, Watykan, 6 czerwca

Wsłuchajmy się głęboko w przesłanie papieża i nie bądźmy bierni wobec toczących się obok nas niezwykle ważnych obecnie wydarzeń

Maciej Prochowski

Zmieniony: poniedziałek, 11 czerwca 2012 01:04
 
RocketTheme Joomla Templates