Dokument społeczny Konferencji Episkopatu Polski PDF Drukuj Email
Zbyszek czyta, inni też...
czwartek, 29 marca 2012 15:43

w_trosce.jpgKościół powinien jasno zabierać głos w kwestiach publicznych – inaczej zabiorą go inni i to przeciwko Kościołowi - powiedział dr Sławomir Sowiński podczas prezentacji listu społecznego: „W trosce o człowieka i dobro wspólne”.

Eksperci wskazywali na mocne strony, ale i luki dokumentu, który ich zdaniem powinien być też podstawą do dyskusji w parafiach, ruchach katolickich czy na uczelniach. (...)

Dokument społeczny Episkopatu przybliża naukę społeczną Kościoła w odniesieniu do bieżących zjawisk gospodarczych w Polsce – zaznaczył prof. Glapiński. Szczególnie podkreślony jest problem bezrobocia i – powiązanej z nim - emigracji. Szacuje się, że za granicę w poszukiwaniu pracy wyjechało od 1,5 do 2 milionów Polaków – młodych, wykształconych, energicznych. Generuje to szereg problemów – lukę intelektualną, kryzys świadczeń społecznych, demoralizacja i rozbicie rodzin, degradację zawodową młodych pracujących za granicą poniżej swych kwalifikacji, handel ludźmi, prostytucję.

Biskupi zwracają też uwagę na poszanowanie praw pracowniczych. Plaga „umów śmieciowych” rzutuje na rodziny pracowników, generuje brak poczucia bezpieczeństwa.

Zdaniem prof. Glapińskiego, ważne jest zwrócenie uwagi na lukę jaka powstała po czasach komunizmu – czyli brak stowarzyszeń i instytucji chrześcijańskich. Brakuje również spółdzielni, które nie są nastawione na zysk, ale dają zatrudnienie.

Profesor jest także zdania, że dokument Episkopatu będzie o tyle ważny, o ile znajdzie się w centrum rozważań katolików, czy będzie głoszony z ambon, dyskutowany w parafiach i szkołach.

ekai.pl, Dokument społeczny to ponadczasowe wskazania

*

Całość przeczytać można TUTAJ.
O dokumencie Konferencji Episkopatu Polski także TUTAJ i TUTAJ

zz

Zmieniony: sobota, 31 marca 2012 11:52
 
RocketTheme Joomla Templates