Migdałek - Antropologia PDF Drukuj Email
Migdałki
poniedziałek, 08 marca 2010 18:00

Zanim zaprosisz mnie na kawę, pamiętaj o wyznaniu wiary. Zanim porozmawiasz o polityce i wzroście cen, wzbudź w sobie akt nadziei. Zanim znów się spotkamy, przygotuj się recytując akt miłości.

Nie można tak naprawdę poznać drugiego człowieka. Można w niego wierzyć. Można mu ufać i kochać go. Podobnie jak wierzy się w Boga. I tak jak się kocha i ufa Bogu. Tajemnica istnienia - Boga, człowieka i życia - objawia się tym, którzy wierzą, ufają i próbują kochać.

Niewierzący zawierają z drugim człowiekiem spółkę w celu sprawnego prowadzenia interesu. Podpisują kontrakt z licznymi zobowiązaniami. Współpracują w realizacji zadania. Wszystko to rozgrywa się na powierzchni mechanizmu. Mechanizmy można poprawiać, usprawniać, sterować i wymieniać.

Człowiek ujawnia się w swej tajemnicy tym, którzy w niego wierzą. Wtedy rozbłyska jego tajemnica i rozumiemy sens słów takich jak radość, niepokój, dusza, smutek, miłość i śmierć.

"Kim jest człowiek, że o nim pamiętasz ? I kim syn człowieczy, że sie nim zajmujesz ?" (Ps 8, 5)

Zmysł wiary objawia najgłębsze prawdy i rodzi podziw oraz szacunek. Ten zmysł trzeba obudzić wchodząc w tajemnicę drugiego człowieka.

ks. M. Puzewicz

Zmieniony: poniedziałek, 08 marca 2010 18:04
 
RocketTheme Joomla Templates